Fotokursy

Malta - fotoekspedycja

Zapraszamy w podróż do miejsca, które urzeka! Specjalnie przygotowany program wyprawy, opieka przewodnika i dostosowane do potrzeb grupy zajęcia fotograficzne - pozwolą na spędzenie atrakcyjnych wakacji i udoskonalenie warsztatu fotograficznego.
Świt widziany ze szczytu klifowego wybrzeża, przejażdżki łodzią po ciemnolazurowej wodzie wśród wyrzeźbionych przez morze koralowych grot, malownicze zaułki zachwycające barokową architekturą, osada rybacka z kolorowymi łodziami i gwarem restauracji ze świeżą rybą i miejscowym winem, imponujące fortyfikacje z czasów wojen tureckich, kompleks świątyń megalitycznych z zachowanymi reliefami oraz słynne płótno Caravaggia - to niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników fotoekspedycji na Maltę. 

 

 

Mała grupa

Miła i kameralna atmosfera

Profesjonalizm

 

 

Zakwaterowanie w apartamentach z dwoma sypialniami (po 2 łóżka w każdej), salonem, balkonem, łazienką i w pełni wyposażoną kuchnią. 

 

 

 

Program wyprawy:

5 dni plenerowych ze zwiedzaniem + 2 dni na odpoczynek lub własne pomysły wycieczkowo-fotograficzne

Dzień 1 - Valletta, Birgu 

Valletta jest najdalej na południe wysuniętą europejską stolicą i jedną z najwspanialszych twierdz świata, wybudowaną przez rycerzy św. Jana w krótkim czasie po odparciu wielkiego oblężenia tureckiego (1565). Usytuowana na półwyspie między dwiema zatokami, zachwyca barokową architekturą z jasnego, miejscowego kamienia. Otaczają ją imponujące fortyfikacje z największą w świecie fosą (zdjęcia do filmu Gladiator), a malownicze zaułki, często przechodzące w schody, wypełnia morska bryza, która łagodzi letni, afrykański upał. Śródziemnomorski charakter miasta łączy się harmonijnie z elementami typowo angielskimi, tworząc niepowtarzalny klimat Valletty.  

Republic street. Reprezentacyjny deptak ze sklepami, restauracjami i przepyszną architekturą, wśród której wyróżniają się auberges – rezydencje rycerskie poszczególnych langów (grup językowych) Zakonu św. Jana. 

Konkatedra św. Jana (1581). Główny kościół joannitów i mauzoleum wielkich mistrzów z cennymi freskami i stiukami. W sali przylegającej do świątyni – słynne płótno Caravaggia Ścięcie św. Jana Chrzciciela. 

Pałac Wielkich Mistrzów. Obecnie siedziba prezydenta i parlamentu z reprezentacyjnymi wnętrzami, dostępnymi dla zwiedzających, oraz zbrojownia z największą w świecie kolekcją zbroi rycerskich oraz broni z XVI-XVIII w.

Upper Baracca Gardens. Ogród miejski na wysokim bastionie z imponującym widokiem na zatokę Grand Harbour.

Sacra Infermeria. Największy i najnowocześniejszy szpital w szesnastowiecznej Europie z główną salą liczącą 155 m dł. Obecnie centrum konferencyjne.

Carmelite Church. Wspaniały przykład maltańskiego baroku. Owalna kopuła tego kościoła stanowi dominujący akcent w panoramie miasta. 

Birgu. Urokliwe, miniaturowe miasto położone na wąskim przylądku po drugiej strony zatoki Grand Harbour. Pierwsza siedziba joannitów po ich przybyciu na Maltę i główny punkt obrony w czasie oblężenia tureckiego. Cenny kościół św. Wawrzyńca. Średniowieczny fort St. Angelo z gotycką kaplicą zamkową i pierwotną rezydencją Wielkiego Mistrza. Na nabrzeżu port dla luksusowych jachtów. 

Dzień 2: Blue Grotto, Hagar Qim, Mnajdra, Dingli, Mdina, Rabat 

Blue Grotto. Maltański cud natury: barwne, koralowe groty, wyrzeźbione przez morze u podnóża wysokiego klifu i ciemnolazurowa woda. Przejażdżka łodzią. 

Dingli. Południowe wybrzeże z malowniczymi klifami sięgającymi ponad 250 m npm. Kaplica św. Marii Magdaleny (XVII w.); tajemnicze koleiny żłobione w skale w okresie neolitu; groty mieszkalne. Hagar Qim i Mnajdra. Sąsiadujące ze sobą kompleksy świątyń megalitycznych z potężnych bloków wapiennych. na płd. wybrzeżu wyspy, skąd też rozciąga się piękny widok na wysepkę Filfla. Jedna z wielu pamiątek po tajemniczej cywilizacji, która istniała na wyspie w okresie 3600 - 3200 przed Chr. 

Mdina. Dawna stolica wyspy, pamiętająca czasy rzymskie, bizantyjskie, saraceńskie i normańskie, ostoja arystokratycznych rodów maltańskich. Najstarsze domy pochodzą z XI w. Ze średniowiecznych bastionów rozciąga się rozległy widok. Wspaniała brama miejska; katedra św. Pawła (XVII/XVIII w.) ze starożytną ikoną NMP przypisywaną św. Łukaszowi; labirynt urokliwych uliczek z mnóstwem kościołów, pałaców i starych kamieniczek z żółtego kamienia. 

Rabat. Miasto powstało pod murami Mdiny jako jej przedmieście. Chrześcijańskie katakumby z czasów rzymskich; kościół św. Pawła, zbudowany nad grotą, w której wg tradycji zamieszkał Apostoł w czasie przymusowego postoju na wyspie, po rozbiciu okrętu wiozącego go do Rzymu (Dz 27,39 – 28,10). Grotę nawiedzali Jan Paweł II i Benedykt XVI. 

Dzień 3: Tarxien, Ghar Dalam, Marsaxlokk

Tarxien. W środku miasteczka kompleks świątyń megalitycznych z zachowanymi reliefami (3600-2500 przed Chr.); Hypogeum z tej samej epoki – zdumiewające podziemne sanktuarium i zarazem cmentarz; trzypoziomowy kompleks komór i korytarzy, wykuty w skale narzędziami z rogu i kamienia.  

Ghar Dalam. “Ciemna Jaskinia” – krasowy tunel wyżłobiony przez podziemny strumień, najstarsze stanowisko archeologiczne na wyspie. Znaleziono tu liczne kości wymarłych gatunków zwierząt ery przedlodowcowej oraz artefakty z 6. tysiąclecia przed Chr. 

Marsaxlokk. Malownicza osada rybacka w płd.-wsch. części wyspy. Kolorowe łodzie rybackie i restauracje ze świeżą rybą, do której świetnie pasuje miejscowe wino. Skaliste wybrzeże usiane fortyfikacjami z czasów wojen tureckich. 

Dzień 4: Attard, Mosta, St. Paul’s Bay, St. Paul’s Island, Mellieha

Attard. San Anton Palace (1636) – pałac Wielkiego Mistrza Antoine de Paule otoczony imponującymi ogrodami różanymi i pomarańczowymi, obecnie rezydencja prezydenta Malty; kościół St. Mary (1616) – najpiękniejszy przykład maltańskiego renesansu. Akwedukt Wlk. Mistrza Alofa de Wignacourt (1615).

Mosta. Kościół NMP (1860) – rotunda z potężną kopułą (czwartą co do wielkości w świecie). 

St. Paul’s Bay – zatoka w płn.-zach. części Malty wskazywana jako miejsce rozbicia okrętu wiozącego św. Pawła; St. Paul’s Islands – dwie wysepki związane z tradycją o św. Pawle, na większej z nich  statua Apostoła (1845). 

Mellieha. Malownicza miejscowość na stromym wzgórzu między dwiema zatokami; popularne sanktuarium maryjne z cudownym wizerunkiem NMP (fresk z XIII w.). W zatoce Mellieha – piaszczysta plaża i przejrzysta woda. 

Tuffieha. Zaciszna, malownicza zatoka w zachodniej części Malty z najpiękniejszą na wyspie plażą piaszczystą.

Dzień 5: Comino, Gozo (Mgarr ix-Xini, Xewkija, Victoria, Xaghra, Ggantija, Ramla Ta-Pinu)

Comino. Malownicza wysepka miedzy Maltą i Gozo (3,5 km2) z płytkimi zatokami i bajecznie lazurową wodą (Blue Lagoon). Tu kręcono m.in. sceny do filmu Hrabia Monte Christo. Rejs łodzią z Malty lub z Gozo. 

Gozo. Mniejsza z głównych wysp archipelagu maltańskiego, oaza spokoju i wiejskich klimatów, znakomite miejsce dla wycieczek rowerowych. Przyjemny rejs promem z Malty (1/2 h). 

- Mgarr ix-Xini. Bardzo malownicza zatoka, wrzynająca się głęboko miedzy strome skały; raj dla płetwonurków.

- Xewkija. Imponujący pod względem rozmiarów, proporcji i dekoracji kościół św. Jana Chrzciciela (1971), największy na wyspie i widoczny prawie z każdego jej punktu (kopuła 75 m wysokości, jedna z największych w świecie).

- Victoria. Stolica Gozo. Cytadela (1599 r.) na wyniosłym wzgórzu 140 m npm. z roślinami endemicznymi i panoramą całej wyspy. Katedra NMP i św. Urszuli w murach cytadeli (1711).

- Xaghra. Wioska z lokalnym klimatem, dobrą kuchnią i grotami stalaktytowo-stalagmitowymi, zamieszkiwanymi od czasów prehistorycznych (m.in. Xerri).

- Ggantija. Kompleks świątyń megalitycznych, związanych prawdopodobnie z kultami płodności; najstarsza budowli na archipelagu i jedna z najstarszych w świecie (3600-3200 przez Chr.).

- Ramla. Zatoka z piaszczystą plażą. Grota Calypso wiązana od czasów starożytnych z mitem o Odyseuszu.

- Ta-Pinu. Bazylika NMP, główne, narodowe sanktuarium Maltańczyków, związane z objawieniami maryjnymi z 1883 r., uznanymi przez Kościół, i miejsce wielu cudów; niezwykłej urody neoromańska świątynia (1931) obejmuje oryginalną kaplicę objawień z XVI w. 

- Inland Sea i Azure Window. Cud natury na zachodnim wybrzeżu Gozo: jeziorko słonej wody połączone z morzem skalnym tunelem. Tuż obok Azure Window – formacja skalna w postaci korytarza wyrzeźbionego przez morze. Przejażdżka łodzią. Fungus Rock – wyrastająca z morza skała, na której rośnie „grzyb” uważany niegdyś za panaceum. 

 

        

 

  

 

Cena: 2000 zł 

 Cena zawiera noclegi w apartamentach (hotel trzygwiazdkowy) i transport na plenery, opiekę przewodnika, zajęcia szkoleniowe według programu, konsultacje fotograficzne, ubezpieczenie.

 Cena nie zawiera transportu na Maltę i z powrotem (około 600 zł), wyżywienia i biletów wstępu.

Ilość osób w grupie: 10-15 

Przewodnik: Józef Maciąg

Fotograf: Katarzyna Link

Rezerwacja >>>

 Istnieje możliwość wzięcia udziału w fotoekspedycji z osobami towarzyszącymi, ktore nie będą brały udziału w szkoleniu fotograficznym (dzieci mile widziane również) W celu ustalenia ceny dla takiej osoby/osób prosimy o indywidualny kontakt.

 

 

 

 

 

     
FB