Fotokursy

Namibia - Afryka - fotoekspedycja

Kultura i natura Namibii  - wyprawa do kraju, w ktorym zimują bociany

Namibia urzeka, gwarantujemy niezapomniane przeżycia i fantastyczne kadry.

mała grupa, miła atmosfera, profesjonalizm

 

 

Program wyprawy:

Dzień 1 Windhoek – Namib Naukluft

Namib Naukluft Park jest czwartym pod względem wielkości obszarem chronionym na świecie, o powierzchni 49 768 km2. To więcej niż powierzchnia Szwajcarii. Od ubieglego roku trwają prace nad połącznniem terenów Parku z chronionymi obszarami Wybrzeża Szkieletowego i Południowego pasa nadbrzeżnego Namibii, co w sumie da ponad 100 000 km2 obszaru pod ścisłą ochroną. Park obejmuje większą część pustyni Namib i gór Naukluft. Występują tutaj rzadkie gatunki zwierząt, takich jak: zebra górska, żyrafa pustynna, antylopy oryks i springboki. Pustynia Namib słynie z Welwitschia mirabilis, endemicznej rośliny o wieku szacowanym na 1500 lat. Głównymi atrakcjami parku są: Sossusvlei z najwyższymi i najpiękniejszymi na świecie wydami, Sandwich Harbour i Naukluft Hiking Trail. Sossusvlei jest to miejsce, które nie może być pominięte pod żadnym pretekstem. Piaszczyste wydmy są uważane za największe na świecie, o wysokości do 300 m, a ich czerwonawy kolor i położenie czyni je jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na Ziemi. Zdjęcia zrobione w Sossusvlei ozdabiają niejedną galerię i okładki wielu czasopism naukowych i podróżniczych. Najbardziej spektakularnym miejscem jest Dead Valley (Martwa Dolina), z jej martwymi i wyschniętymi pniami drzew na suchym i popękanym z braku wody podłożu, ukrytymi pośród czerwonych wydm.

Dzień 2 plener w Namib Naukluft Park

Dzień 3 Sossusvlai – Walvis Bay

Fotografujemy wschód słońca w Sossusvlai. Jest to miejsce słynące z czerwonych wydm otaczających wyschnięte drzewa. W drodze powrotnej wchodzimy na szczyt najwyższej wydmy Świata Dune 45. Wyruszamy w drogę do Walvis Bay. Będziemy przemierzać pustynię Namib drogami szutrowymi, a podczas podróży czeka nas wiele atrakcji: fauna i flora pustyni Namib (dzikie strusie, zebry, oryksy, żyrafy), punkty widokowe w Gaub Pass, Kuiseb Pass, Dune Seven, Kuiseb Canyon, gdzie zatrzymujemy się na posiłek w terenie. Do Walvis Bay dojeżdżamy wieczorem.

Dzień 4 Swakopmund

Dzień 5 Swakopmund – Brandberg – Spitzkoppe

Wcześnie rano jedziemy na punkt widokowy Moon Landscape. Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce, które przypomina księżycowy krajobraz. Później czeka nas Cape Cross - kolonia fok. Wracamy na południe, aby zatrzymać się w Hentisbaai na przepyszną rybę złowioną przez miejscowych rybaków. W Hentisbaai jeszcze w 1969 r. były tylko dwa domy, a dzisiaj mamy miasteczko. Po obiedzie jedziemy do Spitzkoppe. Jest to bardzo wysoka góra (1728m n.p.m.), którą można zobaczyć z bardzo daleka ze względu na otaczający ją płaski teren aż po horyzont.
Noc spędzimy w Rhino Camp – przepiękne miejsce na rzece Ugab, po której chodzą słonie i lwy pustynne.

Cape Cross to miejsce słynne z powodu dwustutysięcznej kolonii fok i historycznych krzyży. Pierwszym Europejczykiem, który wylądował w tej części świata był portugalski odkrywca Diego Cao (1486), który postawił kamienny krzyż na cześć Króla Portugalii. Pod koniec XIX w. niemieccy koloniści poszukiwali lepszej lokalizacji na port niż Swakopmund. To zadanie przyznano niemieckiemu kapitanowi Beckerowi, który ponownie odkrył przylądek Cross. Byłoby to idealne miejsce na budowę nowego portu, gdyby nie brak źródeł świeżej wody. Becker podczas poszukiwań wody odnalazł kamienny krzyż Diego Cao. Krzyż został odesłany do Muzeum Techniki w Berlinie, a w miejsce oryginału postawił drewnianą replikę. Przylądek Cross nigdy nie stał się wielkim portem, ale ze względu na korzyści, jakie czerpano z polowań na foki, był dosyć ważną częścią ówczesnej gospodarki Niemieckiej Afryki Południowej - Zachodniej. Dzisiaj jest to miejsce rozrodu dla ponad 260 000 fok. Ich liczba jest kontrolowana przez człowieka ze względu na skóry tych zwierząt oraz ponieważ foki konsumują ogromne ilości ryb. Tutejsze foki należą do rodziny lwów morskich. Waga największych samców na początku sezonu rozrodczego dochodzi do 360 kg. Samice są dużo mniejsze i ich waga nie przekracza 75 kg. Każdy samiec posiada w swoim stadzie od 5 do 25 samic.
Góra Spitzkoppe, leżąca pomiędzy Usakos a Swakopmund, jest nazywana także Matternhornem Afryki, ponieważ wyglądem przypomina najpiękniejszy szczyt Alp. Mimo, że wznosząca się na wysokość 1800 m n.p.m. Spitzkoppe nie jest najwyższą górą w Namibii, to jednak ze względu na zdumiewające kontury jest najbardziej znaną górą tego kraju. Położona w środku niekończącej się równiny niczym wyspa, jest widoczna z bardzo daleka. Spitzkoppe jest rajem wspinaczki górskiej, jednak tylko najlepsi mogą sobie pozwolić na próbę jej zdobycia. Góra ta jest pozostałością gigantycznego wulkanu, który runął 100 milionów lat temu i późniejszej erozji granitowej skały wulkanicznej.

Dzień 6 Brandberg – Damaraland

Droga do słynnej White Lady z Brandberg, naskalnych rysunków ludzi z plemienia San sprzed 1800 lat. Zwiedzanie wąwozu Tsabib. Dalsza podróż w okolice Brandberg, najwyższej góry w Namibii, okolice Burnt Mountain i Twyfelfontain, poszukiwanie pustynnych słoni.

Damaraland
Damaraland to region, którego nazwa pochodzi od zamieszkującego te tereny plemienia Damara. Rozciąga się między południową częścią Kaokolandu a Swakopmund. Głównymi ikonami Damaraland są: masyw Brandberg (najwyższy szczyt Namibii) oraz dom "Białej Damy", prehistoryczne rysunki bushmenów na skałach. W regionie znajdują się ponadto Twyfelfontein, wspaniałe formacje skalne z tysiącami prehistorycznych rysunków naskalnych; góra Spitzkoppe; The Petrified Forest (skamieniały las), którego wiek szacowany jest na milion lat; The Vingerklip, wapienny ostaniec skalny wystający niczym palec, ponad otaczający płaskowyż na wysokość 35 m. Oprócz niesamowitych widoków, Damaraland, jest domem dla wielu zwierząt, które do dziś przebywają na wolności bez  kontroli człowieka. Spotkać tutaj można pustynne słonie, czarne nosorożce, strusie, żyrafy, oryksy i wiele innych.

Dzień 7 Damaralan – Kaokoland

Jedną z atrakcji tego miejsca są rysunki naskalne bushmenów. W drodze do Opuwo zaczną pojawiać się malownicze wioski ludzi HERERO, a dekorować je będą kobiety w sukniach viktoriańskich i chustach na głowach zaplecionych tak, aby tworzyły krowie rogi – symbol Herero. Po drodze - Palmwag Game Reserve, czyli duża szansa na napotkanie pustynnej czwórki: żyrafy, słonie, nosorożce i lwy. Wieczorem dojedziemy do Opuwo. 

Kaokoland pozostaje do dnia dzisiejszego jednym z najmniej zaludnionych zakątków świata. Miejsce o przepięknej górskiej scenerii jest ojczyzną ludzi z plemienia Himba. Surowy i spalony słońcem krajobraz z godzin południowych przeobraża się w pejzaż pastelowych cieni w godzinach wieczornych i porannych. Topografia południowej części Kaokolandu charakteryzuje się nierównymi górami z wyżłobionymi wyschniętymi strumieniami rzek. Na północ od rzeki Horausib sceneria zdominowana jest przez niskie góry stołowe. Dalej na północ wyrastają góry Otjihipa, tworzące wschodnią granice kotliny Marienfluss, ograniczonej od Zachodu górami Hartmann. Kotlina Marienfluss jest stosunkowo zielona i tworzy kontrast z górami Hartmann, które często są spowite mgłą znad Atlantyku. Kaokoland jest rejonem odciętym od reszty świata. Można tu doświadczyć niezwykłego uczucia ciszy i spokoju, którego próżno szukać w np. w zurbanizowanej Europie. Region ten zamieszkuje około 16 tys. ludzi, wśród których 5 tys. to Himba. Średnia gęstość zaludnienia to 1 człowiek na 2 km2. Północną granicę Kaokoland wyznacza rzeka Kunene. O wyjątkowości tego miejsca stanowi fakt, że wśród tak stromych i wypalonych słońcem gór płynie rzeka z prawdziwie dużymi wodospadami: wodospady Ruacana są wysokie na 120 m i szerokie na 700 m, a wodospady Epupa mają 135 m wysokości i 500 m szerokości. Otaczają je kolorowe skaliste ściany, różnorodne drzewa jak figowce, baobaby i palmy Makalani. Wrażenie jest niezapomniane. Jeśli dodatkowo ogląda się to miejsce w promieniach ogromnego, zachodzącego afrykańskiego słońca, to ciężko będzie kiedykolwiek je zapomnieć. W pobliżu Epupa można aktywnie spędzać czas wędrując po górach, pływając pontonami po rzece (rafting), czy kąpiąc się w chłodnej wodzie. Należy jednak uważać na krokodyle występujące w rzece.

Dzień 8  Opuwo – Epupa Falls

Poranna wizyta w wiosce Himba z przewodnikiem. Wioski Himba w Opuwo różnią się od tych, które spotkamy przy Epupa Falls, Dlatego warto. Nie będziemy mieli zaplanowanej wizyty, nikt też na nas tam nie będzie czekał. Poprostu poszukamy odpowiedniej wioski, w której nas przyjmą.
Wyruszamy do Epupa Falls: przepiękne krajobrazy, malownicze wioski, niezwykłe kobiety Himba, a dodatek baobaby, przy których nie sposób się nie zatrzymać i zrobić zdjęcia. Dojazd do Epupa Falls. Jest to bajkowe miejsce: wioski himba, wodospad największy w Namibii (60 m). Rzeka Kunene jest otoczona różnorodnym drzewostanem i skałami, a przy czerwonym świetle zachodzącego słońca tworzy idealny materiał na pocztówkę. W rzece oczywiście występują krokodyle.

Dzień 9 Epupa Falls – Owamboland

Opuszczamy Epupa Falls i zaczynamy Off Roadowy odcinek wzdłuż rzeki Cunene. Oprócz wspaniałej przygody jaką jest Offroad będziemy upajać się piękną przyrodą i zimnym piwem. Będzie to kolejny dzień delektowania się krajobrazami tego regionu, czyli Himba wioski i zmieniający się krajobraz. Na miejscu czkać na nas będzie zasłużony wypoczynek nad rzeką. Noc spędzamy w Cunene River Lodge.

Dzień 10 i 11 Etosha

Wjeżdżamy do parku od półnoncnej strony Nehale Mpingana Gate lub od strony Zachodniej, czyli mało uczęszczanej przez turystów. Nocleg w namiotach gwarantuje nam kontakt z przyrodą, słychać zwierzęta z parku i pobliskich wodopojów oraz to, iż odwiedzać nas bedą szakale i fascynujące Honeybadger.


Narodowy Park Etosha obchodzi swoje stulecie - jest domem dla 114 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków, 110 różnych gatunków gadów, 14 gatunków zwierząt ziemnowodnych oraz jednego gatunku ryb. To wszystko na powierzchni 22 000 km2. Etosha "Wielkie białe jezioro" pokrywa 25% powierzchni parku. Obecnie jest to wyschnięty zbiornik, który niegdyś był wypełniany wodą rzeki Kunene. Jednak nurt rzeki zmienił sie na przełomie tysiącleci co spowodowało wyschnięcie jeziora. Obecnie jezioro jest suchym zbiornikiem, którego dno tworzy wyschnięta sól i glina. Zbiornik napełnia się wodą podczas pory deszczowej, ale tylko na krótki czas i tylko przy ogromnych ulewach. Obozowisko jest położone w pobliżu wodopojów, do których zwierzęta przychodzą niemal zawsze. Narodowy Park Etosha był największym rezerwatem dzikich zwierząt do 1960 r., kiedy to powierzchnia została zmniejszona o 80%. Pomimo tego Etosha pozostaje nadal jednym z największych i najbardziej znaczących parków na Ziemi.

Dzień 12 Etosha – Waterberg

Udajemy się do Dinosaurs Footprints (odciski dinozaurów), który został uznany za Pomnik Narodowy w 1951 r. Jest to miejsce, gdzie można podążyć śladami dinozaura, które były pozostawione tam 160 milionów lat temu. Po obiedzie, wyjazd na Płaskowyż Wateberg, który wznosi się na wysokość 400 m ponad otaczający horyzont. Podczas fotografowania w Waterberg
game drive można zobaczyć rzadkie sępy Cape Vulture i nosorożce. Poza tym: piesze wypady na płaskowyż, relaks przy basenie i możliwe spotkanie z pawianami.

Dzień 13 Waterberg – Windhoek

Podróz do Windhoek. Po drodze zatrzymamy się w Okahandja na Traditional craft, czyli największym rynku w Namibii, gdzie można kupić pamiątki.

Dzień 14

Oprócz zakupów pokażemy Wam to jak się współcześnie żyje w Afryce: w biednych i bogatych dzielnicach  Windhoek.

 

Czas trwania: 14 dni

Miejsca: Namib Naukluft Park, Sossusvlai, Sesriem Canyon, Walvis Bay, Swakopmund, Cape Cross, Damaraland, Kaokoland, Epupa Falls, Owamboland, Etosha Park, Waterberg (4000 km)

Cena: 2000 - 2200 euro 

Cena zawiera wszystkie koszta na miejscu, czyli:

  • noclegi
  • wyżywienie
  • wynajem samochodu na 14 dni
  • benzyna
  • wstępy do parków
  • opieka przewodnika
  • szkolenie fotograficzne

Cena nie zawiera kosztów wizy i przelotu do i z Namibii.

Ostateczna wysokość opłat jest uzależniona od wielkości grupy (przy 10 osobach - 2 tys euro, zaś przy 7 osobach - 2200)

Wpisowe: 500 euro

Żeby dokonać rezerwacji miejsca należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz uiścić wpisowe. W przypadku odwołania wyprawy z winy organizatora wpisowe jest zwracane w całości, w przypadku rezygnacji uczestnika wpisowe jest rozliczane i odejmowane są poniesione przez organizatora koszty.

Wielkość grupy: 6  - 10 osób

Przewodnik: Corett

Fotograf: Katarzyna Link

Rezerwacja >>>

 

 

 

 

 

 

 

     
FB